TAŞIT İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ


Tarihçe

Taşıt İşletme Müdürlüğü Üniversitemizin kuruluş tarihi olan 1956 yılında hizmet vermeye başlamıştır.  O tarihte İşletme Bakım Baş Mühendisi emekli Albay Nihat ÇOKYÜCEL ve Taşıt İşletme Şefi Şemsettin AKTAŞ   yönetim kadrosunda yer alıyordu. Kuruluş yıllarında 14 adet Tivinkoç marka (ABD bağışı) otobüslerle 2 adet Chevrolet marka binek araçla hizmet vermeye başlamıştır.

 

1971 tarihine kadar çok zor şartlarda hizmet vermiştir. Taşıt İşletme Müdürlüğü bu tarihten sonra her yıl belirli sayıda O 302 Mercedes marka otobüsleri filosuna katmaya başlamış ve Taşıt İşletme Müdürlüğü’ne ait kapalı garajlar yapılmış olup bunların yanında yıkama yeri, yağlama yeri, lastikhane gibi hizmet yerleride eklenmiştir.  O 302 Mercedes otobüsler devreye girince ABD bağışı otobüsler devre dışı bırakılmıştır.

 

1986 yılına kadar sahip olunan 51 otobüsü çeşitli amaçlar için (semt servisi, ring servisi ve şehirlerarası ulaşım) kullanmakta olan Taşıt İşletme Müdürlüğü bugün 55 otobüs ve 76 çeşitli hizmet araçlarıyla birlikte toplamda 131 resmi araç sayısına ulaşmıştır.

 

1978 yılında Müdürlük olarak ayrılan Taşıt İşletme Müdürlüğüne sırasıyla Adnan DOKSANOĞLU, Nuri YÜCE, Mehmet AVCI, Yaşar AY, Fuat BATAN, Mehmet DOĞAN, Cemal YAVUZ , Mehmet EROĞLU Müdürlük yapmış olup  şu anda  Necmettin KESKİN bu görevi yürütmektedir.